Su ostukorv on hetkel tühi!
Elus tuleb tihti ette hetki, kus meid valdab kahtlus, hirm ja ebakindlus. Uus töövõimalus, elumuutev otsus, uue oskuse õppimine või isegi lihtsalt kellegi uue inimesega vestlemine – kõik need hetked võivad meis tekitada kõhklusi. Kuid mis siis, kui selle asemel, et karta ja tagasi tõmbuda, ütleksid sa hoopis “jah”?
Hirm on loomulik. See on meie alateadlik kaitsemehhanism, mis hoiatab meid tundmatu ees. Kuid liigne hirm võib ka takistada meid elamast täisväärtuslikku elu, kus saame kogeda, õppida ja kasvada. Seetõttu on oluline õppida ütlema “jah”, isegi siis, kui tunneme hirmu.
1. Hirm on märk, et oled kasvamas
Mugavustsoonis viibimine võib tunduda turvaline ja lihtne, kuid see ei vii meid edasi. Tõeline areng ja eneseteostus tekivad hetkel, kui me astume oma hirmudele vastu ja julgeme teha asju, mida pole varem teinud.
Mõtle hetkeks oma elusituatsioonidele, kus oled millestki suurest loobunud, sest kartsid. Kas oled kunagi kahetsenud, et ei võtnud mõnda võimalust vastu? Tihti ongi kahetsus see, mis meid hiljem rohkem painab kui ebaõnnestumine.
Kui tunned hirmu millegi uue ees, mõtle sellele kui märgile, et oled astumas sammu oma isikliku kasvu suunas. Mida suurem on hirm, seda suurem on ka potentsiaalne kasu.
2. Kui ütled “jah”, avad uksi, mida sa poleks osanud ette kujutada
Elus viivad uued võimalused meid tihti kohtadesse, kuhu me ise poleks osanud mõeldagi. Kui ütleme liiga tihti “ei”, sulgeme need uksed enne, kui saame isegi teada, mis on teisel pool.
Näiteks:
- Kui oled saanud kutse uuele tööle, aga kahtled, kas oled piisavalt hea, ütle “jah”. Võib-olla see viib sind täiesti uue karjäärisuunani, millest sa polnud unistanudki.
- Kui sõber kutsub sind reisile, aga sa kardad, sest see tundub ebamugav ja väljaspool su rutiini, ütle “jah”. See võib osutuda elu parimaks kogemuseks.
- Kui sulle pakutakse võimalust esineda või midagi avalikult jagada, aga kardad, ütle “jah”. See võib avada sulle uusi tutvusi ja võimalusi.
Kui ütleme “jah”, avame end uutele seiklustele, kogemustele ja inimestele. See loob uusi radu, mida me poleks kunagi osanud ette näha.
3. Hirm ebaõnnestumise ees on sageli suurem kui ebaõnnestumine ise
Paljud inimesed kardavad midagi ette võtta, sest nad kardavad läbi kukkuda. Kuid tegelikult on ebaõnnestumine lihtsalt osa edust. Kui vaatad kõige edukamaid inimesi maailmas, siis märkad, et nad kõik on kogenud ebaõnnestumisi. Erinevus seisneb selles, et nad ei lasknud hirmul neid peatada.
Kui üritad midagi uut ja see ei lähe nii nagu plaanitud, oled ikka midagi õppinud. Tihti ongi need “ebaõnnestumised” tegelikult väärtuslikud õppetunnid, mis viivad sind veelgi suurema eduni.
4. “Jah” ütlemine aitab sul avastada oma tõelisi võimeid
Me ei tea, milleks me oleme võimelised, kuni me end proovile ei pane. Paljud inimesed arvavad, et nad ei ole piisavalt targad, tugevad või andekad, et midagi saavutada. Kuid need on lihtsalt uskumused, mis meid tagasi hoiavad.
Kui sa pole kunagi proovinud mägironimist, kust sa tead, et see sulle ei meeldi? Kui sa pole kunagi laval esinenud, kust sa tead, et sa pole selles hea? Kui sa pole kunagi õppinud uut keelt, kust sa tead, et see on liiga raske?
Vastus on lihtne: sa ei tea. Seetõttu tuleb riskida, proovida ja katsetada. Ainult siis saad teada, milleks sa tegelikult võimeline oled.
5. Mida rohkem ütled “jah”, seda lihtsamaks see muutub
Julgus ja positiivne mõtteviis on nagu lihased – mida rohkem sa neid treenid, seda tugevamaks nad muutuvad. Kui hakkad teadlikult rohkem võimalustele “jah” ütlema, muutub see harjumuseks ja hirm hakkab vähenema.
Kuidas treenida end rohkem “jah” ütlema?
1️⃣ Alusta väikestest sammudest – Kui miski tundub liiga suur ja hirmutav, jaga see väiksemateks osadeks. Kui kardad avalikult rääkida, alusta väikese seltskonna ees.
2️⃣ Väljakutse: Ütle “jah” ühe nädala jooksul igale uuele võimalusele – Proovi vähemalt nädal aega teadlikult võtta vastu uusi väljakutseid ja kogemusi, isegi kui need tunduvad ebamugavad.
3️⃣ Ümbritse end julgustavate inimestega – Kui sul on toetav sõpruskond või mentor, kes sind suunab ja julgustab, on palju lihtsam öelda “jah” ka siis, kui oled ebakindel.
4️⃣ Mõtle alati: Mis on kõige hullem, mis saab juhtuda? – Enamasti pole “kõige hullem” sugugi nii hirmutav kui sa algselt arvasid.
Lõppsõna: Ütle “jah” ja ela täiel rinnal
Elu on liiga lühike, et jätta kasutamata võimalusi lihtsalt sellepärast, et me kardame. Hirm on loomulik, kuid see ei tohiks meid peatada. Just seal, kus algab ebamugavustunne, algab ka tõeline kasv ja areng.
👉 Järgmine kord, kui seisad võimaluse ees, mille ees tunned hirmu – ära ütle kohe “ei”. Võta hetk, kaalu seda ja proovi öelda “jah”. Sa ei pruugi teada, kuhu see sind viib, aga see võib olla midagi imeliset, mida sa poleks osanud oodata.
Lisa kommentaar